pátek 9. prosince 2011

Na úvod...

Recyklace je hodně používaný pojem v souvislosti s nakládáním s odpadem. Přemýšlíte než nějakou věc nadobro vyhodíte, zda by se nenašlo další využití? Já jsem tak při úklidech nepřemýšlela a výsledkem byla plná popelnice před domem. Teď se chytám za hlavu, protože jsem vyhodila sice opelichaný a hrozný kabát, ale měl krásné knoflíky! Víte kolik stojí takový velký pěkný knoflík v galanterii? 20 kč! A to mě přivádí k další stránce věci-ekonomii.
Koupit si novou věc, úplně jakoukoli, stojí někdy nemalé peníze. Od elektroniky po kapesník. Já se na svém blogu budu zabývat oblečením a později možná i využitím dalších věcí určených do odpadu. Nejsem ekologická aktivistka, jsem jen šetrná a snažím se neplýtvat, protože opak tohohle chování dostalo celý svět do problémů. Možná máte plnou skříň oblečení, se kterým nevíte co dělat, buď je Vám malé, nebo někde díravé, popřípadě má flek. (já vlastním hodně flekatých věcí, skoro jako Dave Lister v Red Dwarf). Moje maminka mi šila hodně věcí z Burdy, aby ušetřila, ale na konci devadesátých let od toho skoro upustila. Zjistila, že je levnější si oblečení koupit, než ušít z koupené látky. A jsem u problému.
Koupila jsem si látku na závěsy v Ikea-59 kč/m. Dobrá cena. Skoro tu samou látku jsem kupovala v malém městě, kde pracuji o stovku dráž! Pak jdu do sekáče a najdu tam pánskou košili za 10 kč! Víte kolik je to látky? A co všechno se z toho dá ušít? A navíc má knoflíky;-)
Před nedávnem jsem dostala šicí stroj Singer Tradition od mé pratchýně. Měla jsem ohromnou radost, ale neměla jsem z čeho šít:-D Začala jsem hledat na internetu návody na přešívání oblečení a narazila jsem na zvláštní pojem-upcycled clothes nebo upcycle fashion. Je to jako dát starému oblečení nový smysl a tvar. Jiná dáma tomu na svých stránkách říká dát oblečení druhou šanci a šije z povlaků na polštáře a pánských košil krásné věci.
Budu se snažit pouze nekopírovat, ale hlavně vymýšlet vlastní návody na přešívání oblečení. Inspiraci beru z různých zahraničních webů, český web, který by se zabýval výhradně tímto, neznám. Pokud budete o nějakém takovém vědět, napište mi, prosím adresu.
Vrhám se do přešívání, jdete do toho se mnou?:-)

PS: V šití jsem naprostý začátečník a proto dělám dost chyb:-D Proto klidně přidávejte své návrhy a poznatky.

1 komentář:

  1. Moc se mi líbí Váš blog a "upcyklované" oblečení. Těším se až něco podobného sama vyzkouším. Na svém blogu jsem Vám věnovala ocenění Liebster Blog.

    OdpovědětVymazat

Děkuji Vám, že jste si našli čas pro komentář na můj blog!