čtvrtek 19. února 2015

Co je špatného na tom, se lišit?

Sedím na obědě s kolegyní a kolegou a říkám: ,, Včera jsme se dívala na 168 hodin a byla tam reportáž o slepých rodičích, kterým se narodila zdravá holčička. Sice jim musela pomáhat asistentka v péči o miminko, ale zvládli to. Teď jsou jí čtyři roky a je moc šikovná, pomáhala jim s různými činnostmi, byla na svůj věk velmi nesobecká. To se mi moc líbilo.‘‘

Kolegyně:,, Nemůžeme se bavit o něčem, co není tak smutné?‘‘

Já:,,Co je na tom smutného? Vždyť jsou šťastná rodinka. O jednoho nesobeckého človíčka je na zemi víc.‘‘

Kolega: ,,Je to smutné, protože to dítě je chudák. Bude se ve škole od ostatních lišit.‘‘

Vzpomněla jsem si sama na sebe. Na moji odlišnost a šikanu. Byla to moje chyba jen proto, že jsem se od ostatních dětí nějak lišila? Nebo proto, že ostatní se rádi posmívali tomu, čemu nerozuměli...

,,Co je špatného na tom, se lišit?‘‘ ptám se ho.

,,Prostě nezapadneš.‘‘

A hotovo. Prostě nezapadneš. Ale co když nechci zapadnout? Já fandím těm, co nezapadají. Máme to těžší, ale jsme pak silnější. Více si toho zažijeme, často jsme osamělí, protože najít toho, kdo by nám opravdu porozuměl, není lehké. Nechceme povrchní přátele, ale potřebujeme kamarády na život a na smrt, které můžeme vzbudit o půlnoci a oni se nebudou zlobit, ale rádi nás uvítají. A budeme mít jedno společné – nezapadáme. Jiné přátele ani nemám. Se zapadajícími si nerozumím a někdy je mi z jejich omezených názorů špatně. Hlásají toleranci, ale jen u druhých. Záleží jim jen na sobě a jejich nejbližších, kteří zapadají. Drží si svou denní rutinu, to je jejich smysl života. Narodit se, založit rodinu, zemřít.  Že by mohlo být něco víc je nezajímá. Prý na to nemají čas. Nemají čas přemýšlet?


Liším se. Asi budu muset začít obědvat sama, protože z povrchních plků ztrácím chuť k jídlu.

4 komentáře:

 1. A já fandím Vám, taky mám ráda všechny co prostě nezapadnou. Je to tak krásné být jiný, originální, myslet vlastním způsobem a stádo nechat stádem. Jsem ráda, že takoví lidé jsou.

  OdpovědětVymazat
 2. Tak ráda se liším.
  A hrdě chodím vedle kolegyně, která v baráku plném košil chodí s dredy, v barevných legínách a vytetovaným cupcakem. A já s blonďatou ofinou, v teniskách a šatech, s potetovanou pravou rukou.
  A jak je nám fajn.

  Sice známe jednoho, který by potetované nezaměstnal, protože jsou všichni flinkové, ale o to víc se na něj culíme a uctivě zdravíme.

  OdpovědětVymazat
 3. Tak jsem začala obědvat sama a je mi líp:)

  OdpovědětVymazat

Děkuji Vám, že jste si našli čas pro komentář na můj blog!