neděle 2. února 2014

Kapsa pro ježka

V říjnu 2013 jsme si pořídili velice zajímavé zvířátko - ježka bělobřichého. Je to domestikovaný ježek původem z Afriky, takže pro všechny ochránce zvířat - nemůžu ho pustit na svobodu, hned by pošel. Neumí zimovat jako náš ježek a nevím zda by si uměl sám obstarat potravu. Je to prostě ježek domácí;-)

Tohle nebude článek o tom, jak chovat ježka. Nejsem odborník a o tom je spousta jiných stránek, které jsem si přečetla, abych se o něj dobře postarala. Nakonec je to ONA. Říkáme jí Máňa, ale ježeček kašle na nějaké oslovení, je mu to ukradené. Je to s ním podobné jako s kočkou. Ona Vás k životu nepotřebuje, ale je ráda za žrádlo. Ježek je samotářské zvíře a ta naše ježčice navíc pěkný fučák. Až teď, po 4 měsících mě přestala kousat a choulit se do klubíčka sotva v kleci (ano, je to ježek v kleci;-) viděla moji ruku.

Ježčice mě učí trpělivosti, protože je velice plachá a mé pohyby musí být pomalé, abych ji nevystrašila. Jen tak ten svůj čumáček nevystrčí, takže ji vždycky strčím nějaké červíky (musí být ze zverimexu, z venkovních by mohla dostat cizopasníky), aby si mě spojovala s něčím dobrým k jídlu. A funguje to! Už moji ruku dokonce vyhledává. Občas ji pustíme proběhnout se po bytě. To mi pak naše fenka pomáhá ji najít. Má strašně hbité nožičky, ačkoli jsou maličké, nenechte se zmást. Bodliny strašně píchají, vždycky mě bolí celá ruka. Když se ježek lekne, vystrčí bodliny na všechny strany. Když se uklidní, zase je sklopí. Rozhodně to není zvíře pro děti! Ježek si nechce hrát s Vámi, ale sám. Obvykle ho nechám po sobě jen lézt. Miluje teplíčko, takže se mu u mě v ruce líbí. Také rád prozkoumává všechny kouty. Myslím, že už mi vymetl všechny pavučiny;-)

Má klec po zakrslém králíkovi, je to super velká klec. Domeček má z osb desky, postavil ho manžel. Miluje svoje běhátko - museli jsme koupit běhátko pro fretky, ježek potřebuje velké a bez velkých otvorů. Pije z pítka pro hlodavce a papá kromě hmyzu ještě kvalitní kočičí granule namočené do trochy vody, aby se mu neopotřeboval chrup, to podle poznámek chovatelů vede k předčasné smrti. V kleci je ještě kromě podestýlky z pilin (zkoušela jsem všechno - i asan a různé papírové podestýlky, ale ona prostě miluje piliny) krabička jako další schovka a kapsička, kterou jsem jí ušila a ve které občas ráda spinká.

Proč jsme si takové nespolečenské zvíře vůbec pořídili? Mrkněte na fotku a pochopíte. Není rozkošná?

Vnitřek kapsičky je ze zbytku látky, vršek je ze vzorku potahové látky a výztuha v obvodu je z náboje do tavící pistole:-D Nic jiného, co by tak drželo jsem fakt nenašla a bála jsem se, že drát by to propíchl a ublížil ježkovi.


Její domov


Pes z ní byl prvních pár dní velice nervózní, ale zvykli si na sebe a teď si sebe navzájem ani nevšimají.1 komentář:

Děkuji Vám, že jste si našli čas pro komentář na můj blog!